Złote sygnety – Exclusive Time Kraków
Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na politykę prywatności.

Sygnety

Masywny męski pierścień noszony najczęściej na serdecznym palcu prawej dłoni - sygnet - kojarzy się z bogactwem i elegancją. Choć jego znaczenie historyczne wygasa i ustępuje miejsca aspektom wizualnym, nadal kojarzy się z szacunkiem jakim otaczano rodzinę i jej historię. Złoty sygnet to dodatek, który doskonale podkreśla charakter noszącego, ma ponadczasowy styl dlatego warto by znalazł się w każdej męskiej garderobie.

Filtr

11 produktów

Grid
Grid-2
List
List-2
Catelog
Filtr

Rozmiar

Rozmiar

Kamień

Kamień

Dla kogo

Dla kogo

Stan

Stan

Próba

Próba

Cena

Cena

  • 4 400,00 zł - 90 000,00 zł

Aktywne filtry

Sygnety - historia

Początki

Pierwsze złote sygnety noszone były przez mieszkańców Egiptu, Rzymu oraz Grecji już w 3200 r. p.n.e. Nosiły miano pierścieni osobistych, ze względu na precyzyjne odwzorowanie na ich oczkach herbu rodziny noszącego. W czasach gdy nie istniały jeszcze dokumenty tożsamości znane dzisiaj, to sygnet stanowił potwierdzenie pochodzenia. Ponadto umożliwiał szybkie i jednoznaczne składanie podpisu (sygnatury, stąd sygnet) na dokumentach czy listach, w czasach gdy większość ludzi nie potrafiła czytać ani pisać. Odbijany w ciepłym laku sygnet, pozostawiał na nim „pieczątkę” - odbicie wygrawerowanego na nim herbu rodziny.

Szlachecki sygnet

Tysiące lat później sygnet utrzymuje swoje znaczenie. Nosi go szlachta w niemal każdym zakątku świata, nadal „podpisując” nim dokumenty i podkreślając swoje pochodzenie. Większość z nich wykonanych jest ze złota, z kamieniem szlachetnym obrabianym w techniczne intaglio w roli oczka herbowego (dwuwarstwowy onyks czy karneol bądź heliotrop). Najbardziej kosztowne sygnety w całości wykonane są ze złota, a największy trud stanowi poprawne odwzorowanie herbu tak by jego odbicie w laku poprawnie odwzorowywało każdy jego detal. Zwyczaje dotyczące sygnetu różnią się w zależności od kraju - np. jego noszenia, w Polsce zakładany był na serdeczny palec prawej dłoni, podczas gdy w Anglii noszono go na małym palcu lewej dłoni. Ta różnica jest częściowo zauważana do dzisiaj, dotyczy jednak głownie noszenia obrączek i pierścionków zaręczynowych.

Sygnety dzisiaj

Dziś po sygnet mężczyźni sięgają by podkreślić charakter swojej stylizacji. Wykonuje się go z wielu materiałów, w tym nieszlachetnych, ale to złote sygnety najbardziej przyciągają wzrok. W stanach absolwenci prestiżowych szkół chętnie sięgają po sygnet z jej herbem by podkreślić swoje osiągnięcia. Sięgają po nie również wojskowi, decydując się na motyw jednostki, w której odbywali służbę.

Uwagę nie tylko wielbicieli angielskiej monarchii skupia sygnet Króla Karola III. Karol nosi go na serdecznym palcu lewej dłoni od wczesnych lat 70 tych i od tego czasu ciężko znaleść fotografię, na której pozbawiony jest tej biżuterii. Wykonany z tradycyjnego, walijskiego złota (produkuje się z niego większość biżuterii angielskiej monarchii, w tym obrączki ślubne), ma wygrawerowany herb księcia Walii oraz lunetę. Przywiązanie do sygnetu i jego znaczenia tłumaczy się faktem, iż Karol większość swojego życia spędził oczekując na tron i podejmując w tym czasie działania skupione na Walii i jej mieszkańcach.

Szczególnym przykładem sygnetu jest pierścień rybaka, noszony przez papieży. Każdy z nich jest personalizowany, przez wygrawerowanie na nim nowego imienia papieża, przyjętego podczas mszy inaugurującej jego pontyfikat. Po śmierci lub abdykacji papieski sygnet jest nieodwracalnie zniszczony, nie może być noszony przez nikogo innego, co podkreśla jego personalny charakter oraz istotę pełnionej przez niego funkcji.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by nosić sygnet wyłącznie dla jego wyglądu. Dziś zaobserwować można go na dłoniach takich sław jak Brad Pitt, Bruno Mars czy Elton John. Choć złote sygnety kojarzą się z elegancją, łatwo można zestawić je do mniej oficjalnych stylizacji lub nadać nimi ekstrawaganckiego wykończenia nawet stylizacji na codzień.

Wśród oferty złotych sygnetów znajdziemy zarówno sygnety o gotowych wzorach jak i te przygotowywane na zamówienie. Obecnie nie są zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn - istnieje wiele linii o mniejszych modelach, idealnie pasujących do damskich dłoni.

Tuż po kupnie sygnetu rozpoczyna się jego historia. To od noszącego zależy jakie będzie miał znaczenie i czy będzie ono kontynuowane przez przekazywanie go z pokolenia na pokolenie. Sygnet to najbardziej personalny element męskiej biżuterii, nadający charakteru i elegancji.