Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na politykę prywatności.

ZEGARKI PATEK PHILIPPE

Co łączy Królową Wiktorię, papieża Piusa IX, cara Mikołaja II, Alberta Einsteina, Pabla Picasso i Eltona Johna? Oczywiście są to bogactwo, wpływy oraz ogólnoświatowa sława.

Filtr

5 produktów

Grid
Grid-2
List
List-2
Catelog
Filtr

Dla kogo

Dla kogo

Cena

Cena

  • 27 000,00 zł - 202 000,00 zł

Aktywne filtry

Mniej oczywistym i mało znanym pozostaje fakt, że wszyscy z nich sięgają po zegarki Patek Philippe - markę uznaną za „króla zegarków królewskich”, a założoną przez dwóch polskich uchodźców.

Antoni Patek - od podporucznika do zegarmistrza

Pełna odwagi postawa Antoniego Patka podczas Powstania Listopadowego przynosi mu dwie pamiątki na całe życie - nie dające o sobie zapomnieć rany wojenne oraz zloty krzyż Virtuti Militari. Wraz z klęską powstania (1839r.), zmuszony jest wyemigrować z Polski, a na nowe miejsce zamieszkania wybiera Genewę. Na miejscu zajmuje się handlem alkoholem, działalność ta jednak nie przynosi mu satysfakcji ani funduszy wystarczających do życia w Szwajcarii. Szuka dla siebie nowego zajęcia i zainspirowany otoczeniem postanawia spróbować sił w zegarmistrzostwie. Wykorzystuje swój zmysł artystyczny wraz z dotychczas pobranymi naukami u pejzażysty Aleksandra Calame’a, by zakupione zegarki kieszonkowe pokrywać misternymi ozdobami i sprzedawać z zyskiem. Jego pierwszymi klientami stają się polscy emigranci, a koperty wykończone są głównie wzorami patriotycznymi i religijnymi.

Wkrótce w produkcji zegarków wspiera go Franciszek Czapek. Łączą go z Antonim przeżycia wojenne oraz zamiłowanie do zegarmistrzostwa. Franciszek, z zawodu zegarmistrz, zajmuje się konstruowaniem i konserwacją mechanizmów zegarków, a Antoni może w pełni poświęcić swój czas na pokrywanie ich ozdobami. Zakładają wspólnie firmę o nazwie Patek, Czapek & Cie i prowadzą ją wspólnie do 1845r. Rozwijają interes i zdobywają renomę wśród bogatych klientów. Udaje im się również zatrudnić dwóch nowych współpracowników - również polskich emigrantów - Władysława Bandurskiego i Wincentego Gostkowskiego.

Rozdroże

Niestety okoliczności w których rozchodzą się drogi Antoniego Patka oraz Franciszka Czapka do dzisiaj pozostają niejasne. Każdy z nich decyduje się kontynuować działalność w branży zegarków na własną rękę, ale tylko Patek zdobywa światową sławę i rozgłos. Jeszcze przed rozwiązaniem umowy z Czapkiem, Antoni spotyka Adriena Philippe’a. Francuski inżynier imponuje Polakowi przede wszystkim opracowaniem pionierskiego mechanizmu naciągowego z koronką, dzięki któremu pozbyto się kluczy niezbędnych dotychczas do nakręcania zegarków. Podziw wzrasta do tego stopnia, iż w kilka lat po pierwszym spotkaniu Patek oferuje Adrianowi współpracę w swojej firmie, a jej nazwa zostaje zmieniona na Patek Philippe & Cie.

Patek Philippe & Cie królewskim dodatkiem

Antoni Patek dokłada wszelkich starań by jego zegarki były rozpoznawane w Europie, a także na całym świecie. Odbywa w tym celu wiele zagranicznych podróży, do Anglii, Stanów Zjednoczonych oraz Rosji. Ekspansja sławy następuje tuż po zdobyciu nagrody podczas Wystawy Światowej w Londynie. Patek prezentuje na niej jedno ze swoich najbardziej kunsztownych dzieł. Jest nim damski zegarek wkomponowany w bogato zdobioną broszę. Kosztowna ozdoba zwraca szczególną uwagę odwiedzających wystawę i zostaje zakupiona przez… Królową Wiktorię. Odtąd stanowi stały element jej stylizacji, a Patek Philippe & Cie staje się ulubioną marką zegarków na dworze królewskim i nie tylko!

Pamiętając o korzeniach

Choć firma przynosi Antoniemu Patkowi olbrzymią sławę oraz bogactwo, nie zapomina o swojej ojczyźnie i obowiązku dzielenia się sukcesem z rodakami. Wspiera materialnie zaplecze Wiosny Ludów oraz pomaga polskim uchodźcom tuż z po klęsce powstania styczniowego. Również w Genewie podejmuje działalność społeczną, angażując się w założenie Czytelni i Biblioteki Polskiej. Jego patriotyczna postawa zostaje zauważona przez papieża Piusa IX, który nadaje Antoniemu Patkowi tytuł hrabiowski.

Patek Philippe & Cie dzisiaj

Przez ponad 180 lat firma polskiego patrioty tworzy zegarki dla osobistości ze świata polityki, sztuki, nauki i muzyki. Zmieniają się jej właściciele, zmienia się jej nazwa (1932r., skrócona do Patek Philippe), zmienia się styl i technologia czasomierzy. Niezmienna pozostaje idea jaką pozostawia Patek - zegarki mają być produkowane w jakości na najwyższym możliwym poziomie. Przestrzega swoich potomków, by wprowadzali z rozwagą nowe wynalazki i rozwiązania konstrukcyjne, tak by uzyskać przewagę techniczną nad konkurencją, nieustannie dbając o aspekt wizualny produktów.

Ci, którzy chcą złożyć hołd inspirującej działalności Antoniego Patka, mogą udać się do Patek Philippe Museum w Genewie lub… kupić fragment jego historii, zamkniętej w kopercie zegarka Patek Philippe.

Zapraszamy po Zegarki Patek Philippe - Kraków - Exclusive Time

Wszystkie prezentowane w tej kategorii Zegarki Patek Philippe możesz zobaczyć na żywo w naszym salonie Exclusive Time Kraków!

Zegarki Patek Philippe

Średnia ocena: 5.00 (100%), Na podstawie: 46 ocen