Diamenty, diamentowa biżuteria - Exclusive Time Kraków
Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na politykę prywatności.

Kamienie szlachetne

Kamienie szlachetne używane są w jubilerstwie przede wszystkim ze względu na ich kolor i niepowtarzalny blask. Oprócz walorów wizualnych potrafią skupiać energię niosąc pozytywny wpływ na ciało i umysł noszącego. Często koncepcję biżuterii z kamieniami tworzy się rozpoczynając od kamienia właśnie, obudowując go kolejno metalami szlachetnymi, złotem czy srebrem.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz

Kamienie szlachetne - definicja

Kamienie szlachetne od zwykłych odróżnia przede wszystkim silny połysk i efektywny kolor lub jego zupełny brak (diament). Muszą wykazywać minimum 7 na skali Mohsa - dziesięciostopniowej skali twardości minerałów gdzie 1 oznacza materiał miękki - talk - który łatwo kruszy się pod paznokciem, a szczyt skali stanowi 10 - najtwardszy spośród minerałów - diament. Jeśli kamień nie spełnia wymogów skali Mohsa, kwalifikuje się je do grupy półszlachetnych.

W grupie kamieni szlachetnych znajdują się: diament, szmaragd, szafir, topaz, rubin, opal, aleksandryt, akwamaryn, heliodor. turmaliny, jadeit czy spinel. Mogą występować w zestawieniach jedno lub w kilkugatunkowych, dzięki czemu uzyskuje się różnokolorowe kompozycje.

Kamienie szlachetne - obróbka

Zanim kamień szlachetny trafi w łapki pierścionka czy naszyjnika, należy poddać go obróbce. Pierwszym krokiem jest dokładne rozpoznanie kamienia i decyzja jaki szlif zastosować tak by wydobyć i podkreślić jego naturalne piękno przy jednoczesnym zachowaniu jak największej ilości karatów.

Następnie kamienie poddawane są szlifowaniu. W tym celu stosuje się specjalistyczne narzędzia szlifierskie z diamentowymi tarczami, a także szereg narzędzi uzupełniających takich jak pasty polerskie czy szmatki.

Kamienie szlachetne - rodzaje szlifów

Wyróżnia się dwa rodzaje szlifu kamieni szlachetnych. Pierwszym z nich jest szlif w którym podstawa kamienia pozostaje płaska tzw. szlif kaboszonowy. Górna część - czasza - pozbawiona jest ostrych krawędzi i ma kształt owalu lub koła. Kaboszony najczęściej szlifuje się z kamieni nieprzezroczystych np. agatu czy turkusu, podkreślając ich blask i umożliwiając oprawę w biżuterii, ale także w ubraniach czy ozdobach akcesoriów.

Drugim rodzajem szlifu jest szlif fasetowy. To najbardziej rozpoznawalny szlif, polegający na wypracowaniu w kamieniu płaskich ścianek. Ścianki układają się wobec siebie pod zmiennym kątem co prowadzi do uzyskania wzmocnienia odbicia światła i uzyskania niepowtarzalnego blasku biżuterii z kamieniami.

Dwie najpopularniejsze odmiany szlifu fasetowego zawdzięczają swoje nazwy kamieniom szlachetnym, dla których zostały opracowane. Jedną z nich jest szlif brylantowy dedykowany diamentom, doskonale znany z pierścionków zaręczynowych. Składający się z miniumum 58 faset, w tym 33 faset korony i 25 w podstawie. Najcięższy do uzyskania szlif symbolizuje doskonałość, precyzję i trwałość.

Drugą odmianę stanowi szlif szmaragdowy. Od brylantowego odróżnia go przede wszystkim plan, brylant widziany w planie jest okrągły podczas gdy faset szmaragdowy (schodkowy) jest prostokątny. Jest łatwiejszy do uzyskania niż brylantowy i oprócz szmaragdów używa się go również do obróbki rubinów, topazów, czy turmalinów. Duża tafla kamieni o szlifie schodkowym niezwykle korzystnie wygląda wkomponowana w pierścionek czy naszyjnik z kamieniem.

Szlif brylantowy i szmaragdowy są ciągle modyfikowane, w wyniku czego powstają szlify fantazyjne. Zastosowanie szlifu o planie serca, rombu, łezki czy markizy umożliwia również wykorzystanie w jubilerstwie kamieni o znaczących skazach.

Kamienie szlachetne - o czym pamiętać podczas zakupu?

Oferujący kamienie szlachetne sklep powinien do zakupu każdego elementu biżuterii dołączyć certyfikat poświadczający rodzaj użytego kamienia oraz opisujący jego cechy techniczne takie jak kolor, czystość, masa, rozmiar oraz szlif.

Obecnie na rynku jubilerskim spotyka się trzy rodzaje certyfikatów, wystawione przez międzynarodowe laboratorium gemmologiczne, np. GIA, gemmologów rzeczoznawców prowadzących własną działalność certyfikacyjną oraz sklep jubilerski. Najważniejszym potwierdzeniem autentyczności kamienia będą certyfikaty pochodzące z międzynarodowych laboratorium, oceniające kamienie według najbardziej rygorystycznych reguł z wykorzystaniem najnowocześniejszych narzędzi i technologii.